Czym jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny, jak wskazuje nazwa, jest to usługa finansowa pozwalająca na scalenie dotychczasowych zobowiązań kredytowych konsumenta w jeden kredyt. Usługę jaką jest kredyt konsolidacyjny ma w swojej ofercie wiele banków, ponieważ jest do dla nich doskonały sposób na przyciągnięcie nowych klientów. Dlatego też bardzo często kredyt konsolidacyjny jest udzielany na dużo lepszych warunkach niż typowa pożyczka: rata oraz oprocentowanie są dużo niższe, banki często też rezygnują z części swojej prowizji.
O pożyczkę konsolidacyjną konsument może ubiegać się, jeżeli posiada kilka aktualnych zobowiązań z jednego lub kliku banków. Może to być kredyt konsumpcyjny, kredyt hipoteczny, raty za samochód, pralkę czy lodówkę, a nawet kredyt lub kredyty hipoteczne. Po połączeniu zobowiązań, bank spłaca należności w pozostałych instytucjach, a konsument ma kredyt tylko w jednym miejscu. Do spłacenia jest rata tylko w jednym miejscu, oprocentowanie i prowizja banku są niższe, ale rozłożone w dłuższym okresie czasu. Oznacza to, że kredyt konsolidacyjny spłacany jest dłużej niż pożyczka, kredyt czy raty składowe, co generuje zysk dla banku, który przejął na siebie zobowiązania konsumenta pozostałych instytucjach.
Na rynku występuje kredyt konsolidacyjny w dwóch rodzajach:
kredyt konsolidacyjny gotówkowy – dotyczy niższych zobowiązań, które zostaną spłacone w relatywnie krótkim czasie (np. kredyt na pralkę, raty za samochód czy pożyczka na komunię)
kredyt konsolidacyjny hipoteczny – dotyczy on większych zobowiązań spłacanych w dłuższym czasie. Zabezpieczeniem tego kredytu jest nieruchomość będąca w posiadaniu konsumenta
Kredyt konsolidacyjny jest produktem umożliwiającym obniżenie rat za spłacane zobowiązania, co w krótszym okresie czasu pozwala często wydostać się z tarapatów finansowych. Przy zaciąganiu tego rodzaju kredytu należy jednak pamiętać, że okres spłaty pożyczek jest wydłużany, co sprawie, że spłacana kwota jest wyższa niż przy kilku pierwotnych pożyczkach.