Jak zdobyć własne mieszkanie

Zakup mieszkania to marzenie sporej ilości młodych ludzi – według przeprowadzonych badań to rzeczywiście nabycie własnej nieruchomości kładzie się w pierwszej trójce naszych priorytetów. Posiadanie swojego mieszkania to nie wyłącznie pewne bezpieczeństwo na stare lata, lecz i uczucie pewnego zakorzenienia jak i posiadanie własnego miejsca na ziemi. Zatem jak zakupić swoje M?

Pierwszym etapem w nabyciu swojej nieruchomości jest ustalenie, czy zakup mieszkania powinno się wykonać na rynku pierwotnym czy wtórnym. Każda z tychże dróg posiada swoje niedoskonałości jak i korzyści – używane są zawsze nieco tańsze (ich cena jest uzależniona od typu oraz roku budowy), jednakże przy ich zakupie należy sprawdzić mnóstwo szczegółów (między innymi zadłużenie bądź wpisy na hipotece). Bez względu na to, z którego źródła będzie pochodziło mieszkanie, należy przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na odkrycie tego szczególnie korzystnego. Poszukiwanie apartamentu możemy wykonać sami bądź przy pomocy pośrednika – na przykład agencji nieruchomości. Decydując się na ową drugą opcję należy myśleć o tym, iż skorzystanie z usług pośrednika łączy się z poniesieniem określonych kosztów – najczęściej około 2 – 2,5% wartości apartamentu.

Jedną z najważniejszych spraw w zakupie własnego mieszkania jest zdobycie kredytu hipotecznego – prawie 81% mieszkań w Polsce jest kupowanych na kredyt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy obejrzeć kredyty hipoteczne w kilkunastu placówkach bankowych i porównać ich możliwości, koszty i prowizje. Oferty konkretnych banków potrafią się sporo różnić – i to zarówno w chwili udzielania kredytów, jak i w jego łącznych prowizjach. Więc nie możemy się z tym spieszyć i wybrać najbardziej funkcjonalną propozycję.