Wymiana walut

Spłata kredytu wziętego w innej walucie, praca zarobkowa w innym kraju, wyjazd poza granice kraju czy rozliczenia z zagranicznymi firmami – to najpopularniejsze okazje wymagające wymiany walut. Bez znaczenia, z jakiego powodu postanawiamy wymienić walutę, musimy zadbać o to, ażeby zrobić to jak najniższym kosztem i tym samym zadbać o własne finanse. Widoczne na rynku możliwości wymiany pieniędzy to przede wszystkim bank a także kantor (zarówno ten stacjonarny, a także ten internetowy). Którakolwiek z tych propozycji tworzy własne niedoskonałości i korzyści.

Według przeprowadzonych w Polsce ankiet prawie 78% obywateli zamienia waluty w kantorach, i tylko co ósmy obywatel udaje się w niniejszym przedmiocie do banku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wielką zaletą wymiany walut w banku jest jednoznaczna pewność, że otrzymane banknoty są oryginalne. Jednakże problemem banków, jaki skutecznie odstrasza osoby dbające o swoje finanse jest fakt, że zamiana pieniędzy odbywa się tam zazwyczaj po mało atrakcyjnym kursie. Także w większości placówek bankowych jesteśmy w stanie wymienić jedynie najpopularniejsze waluty.

Niemal identycznie sytuacja rozwija się w kantorach stacjonarnych – wprawdzie kurs wymiany pieniędzy zwykle jest nieco korzystniejszy niż w bankach, to jednakże marża kantorów może wynosić nawet 3% wartości transakcji. Pewną wartością kantorów stacjonarnych jest łatwość negocjacji ceny – głównie jeżeli wymiana walut dotyczy dość znacznej sumy.

Coraz większą renomą cieszą się kantory internetowe, jakie proponują nie jedynie oszczędność czasu, dodatkowo pieniędzy. Zamiana walut w e-kantorze to wygoda, szybkość transakcji, bezpieczeństwo i łatwy sposób przedstawiania kursu walut. Kolejną wartością kantorów internetowych jest łatwość zaoszczędzenia całkiem znaczącej ilości pieniędzy – większość e- kantorów oferuje niskie opłaty, co obniża dodatkowe koszty przeprowadzanych transakcji.